ZGODOVINSKA DIVJA HRANA

Spoznajte kam vodijo korenine divjih rastlin!

V divji družbi bomo okoli 4 ure.

Na delavnici bomo najprej spoznavali nekaj ključnih užitnih divjih rastlin, nato se bomo posvetili kuhanju kot so to počeli včasih – na ognju, z replikami keramike, ki so jo poznali včasih, brez modernih dodatkov … hrano bomo pripravili skupaj in jo tudi pojedli.

Termin:

  • četrtek, 8. maja 2025, od 17.00 do 20.00 ure

Lokacija: okolica Trzina (natančno lokacijo dobite po emailu)

Delavnica Divje rastline in cvetje

O VSEBINI

Podrobneje o delavnici

Črni trn

Zgodovinska delavnica divjih rastlin

Kako je nastala delavnica?

S Polono sva se spoznali malo pred nastankom moje prve knjige Narava vedno zmaga. Spoznala sem jo tik pred oddajo knjige, a me je s svojim raziskovanjem zgodovinske hrane tako navdušila, da sem jo prosila, da tudi ona prispeva svoj recept ob bok receptom vrhunskih kuharjev. Njena znanja se mi zdijo pomembna, ker v njih iščem svoje korenine in mislim na naravo, kakršna je bila včasih.

S Polono so naju združile rastline, ki so jih v svoji kuhinji uporabljali že koliščarji, Rimljani in prebivalci, ki so tu nabirali daleč pred nami. Ob Poloni sem se prvič vprašala, kako bi bili moji shranki videti brez cedila ali kakšen okus da jedi posoda iz keramike … Prehrana je v rimskem času temeljila na poljedelstvu, glavna živila pa so bila trta, oljke in žita. Kot zdravilna zelišča so uporabljali tudi divje rastline, pogosto tudi med, s katerim so radi sladili prav vse jedi. Zanimivo je, da pri mizi ni smela manjkati ribja omaka, po katero moramo danes v Azijo. Uporabljali so jo že med kuho, še raje pa so jedi z njo obogatili tik pred zaužitjem.

Pred kratkim smo s Polono ter arheologinjo Pavlo Peterle Udovič (Arheoved) sestavile ekipo na vseslovenskem Start-up vikendu za razvoj poslovne ideje, kjer smo se ukvarjale s tem, kako bi delavnico zgodovinske hrane lahko pripravile kot turistično ponudbo. Na vikendu smo se razveselile 2. mesta in idejo realizirale do te stopnje, da je navdihujoča.

Kaj bomo delali na delavnici?

Najprej bomo v naravi nabirali rastline, nato pa se posvetili kuhanju, pripravi hrane na ognju, tako kot so kuhali in jedli v rimski dobi.

Takrat je bila kuhinja bogata z divjimi rastlinami. Arheološki ostanki semen in ostankov hrane na posodju nam pričajo o tem, kaj vse je bilo takrat mogoče. Temu se bomo poskušali kar najbolje približati. Hrana, ki jo bomo pripravljali skupaj, bo bogata z okusi in vam dala marsikatero idejo, kako divje rastline pripraviti na enostaven in okusen način.

Pripravljene jedi so vegeterjanske ali veganske (prehrambene posebnosti mi sporočite).

Tako kot na vsaki delavnici pa velja, da na delavnico lahko prinesete tudi kakšno rastlino iz svoje okolice, ki jo želite preverite pri strokovnjaku.

Delavnica je primerna tudi za družine. Za otroke do 18. leta je vstop prost.

S KOM SE BOSTE DRUŽILI?

Z vami bova raziskovali …

dr. Katja Rebolj

Dr. Katja Rebolj

Nabiralka, doktorica biokemije, malo tudi že pisateljica.

dr. Katja Rebolj

Polona Janežič

Arheologinja, strokovnjakinja za zgodovinsko kulinariko, vodja srednjeveške restavracije na Danskem.

Prijavite se na delavnico!

Če vam na kakšno vprašanje nisem odgovorila, me pokličite na 031 816 793 ali pišite na info@katjarebolj.com.

Cena:

77 €

Popust ob prijavi dveh oseb:

135 €

Otroci do 18 leta brezplačno.

Delavnico lahko podarite v obliki darilnega bona v isti vrednosti!