Če želite biti čim bolj samooskrbni, lahko z divjimi rastlinami okoli sebe naredite odlične jedi. In ker z divjimi rastlinami radi tudi popestrimo peko na žaru, sem se tokrat lotila burgerja. Z divjimi rastlinami je lahko samo še boljši. Pravi izziv pa je bil, pripraviti odličen burger brez sladkorja, a prav tako okusen kot najboljši burgerji. Pri pregledovanju receptov – vse najboljše sem si pogledala, od Gordona do Wonga, sem ugotovila, da ne obstaja niti eden, ki je brez sladkorja. Prisotnost žličke sladkorja me sicer ne moti. Moti pa me, da so najbolj izkoriščevalska podjetja prehranske industrije ravno tista, ki imajo v svojih izdelkih največ sladkorja. Zato je bila naloga na mestu, kaj ne? Nastal je odličen recept za burger z divjimi rastlinami.
.
Rahla bombetka z zelišči
Najprej sem se lotila priprave rahlih bombetk. Pečenje kruha z dodatkom zelenja ni nobena redkost. Mislim, da Slovenci radi dodamo kruhu kakšen timijan, origano ali baziliko. Sama sem uporabila črno deteljo, ker je tako zdravilna rastlina.
Sestavine za bombetko:
- 0,5 kg moke
- 2,0 dl vode (lahko nadomestite z mlekom)
- 13 g suhega kvasa
- žlička soli
- jajce
- 80 g zmehčanega masla ali 5 žlic olja
- velikapest črne detelje
Priprava:
V posodo presejte moko in na sredini naredite luknjico, v katero dodaste nekaj tople vode in kvas. Premešajte z malo moke in pustite minuto, da vzhaja. V tem času ob strani posode dodaste preostalo vodo, sol, rumenjak, maslo/olje in grobo narezano deteljo. Mesite dokler ne dobite gladkega testa. Razdelite na sedem enakovrednih delov in razporedite v posodo za peko. Vzhajajte na toplem ali v pečici okoli 30 minut. Pecite 15 minut na 190ºC.
Tako pripravljene bombetke uporabite za pripravo burgerja. Recept za burger je v nadaljevanju.
Namig: Vsi pravijo, da naj kvas in sladkor na začetku ne bi prišla skupaj. Bine pravi, da je to le mit. Se strinjam, poskusite tudi sami!

Rahle bombetke s črno deteljo
.
Recept za burger z divjimi rastlinami
K peki na žaru obvezno sodijo tudi sočne priloge in omake. Vabljeni, da vanje vključite divje rastline. Mi, nabiralci, jih bomo gotovo. Vsaka dobra omaka za burek potrebuje kanček kislega, delček pikantnega in ščepec hrustljavega. Gremo po vrsti – pri nas smo vse to našli v divjih rastlinah.
Sestavine za burger omako:
- 5 žlic majoneze*
- 1 žlica gorčice
- žlica mezge
- ščepec soli in popra
- 3 žlice vloženih popkov čemaža (lahko uporabite kisle kumarice ali maslenice)
- fermentirana stebla čemaža (lahko uporabite kimči ali v vodni kefir namočen česen)
- ščepec čilija ali 1 pekoči feferon
- karmelizirana čebula
- olje
*če želite imeti majonezo brez sladkorja, si jo morate pripraviti sami
Priprava omake:
Na olju do zlatorumenega popecite čebulo, da dobi sladkast okus. Vse sestavine dobro premešajte in pustite počivati pol ure, da se sestavine povežejo. Dodajte tudi popečeno čebulo.
V burger smo dodali še na olju popečene in rahlo posoljene hmeljeve poganjke (neobvezno), kose paradižnika, pleskavico, kos sira in burger dekorirali z vejico jablane.

Recept za burger s hmeljem
.
Skrivnost takega recepta za burger je v UMAMI okusu. To je tisti peti okus, brez katerega vrhunski kuharji ne morejo. Izraz izvira iz Japonske in v osnovi označuje mesnate jedi, a lahko ga najdemo tudi v veganski hrani. Umami je pogost v fermentirani hrani, zato je fermentirana komponenta obvezna sestavina omake za burger.
Dober tek!
.