Pravimo mu sadno usnje, včasih rastlinsko usnje ali tudi zeliščno usnje. Izraz “usnje” ni najboljši, a trenutno boljšega ni na razpolago. Pomembno je vedeti, da je to usnje užitno. Hkrati pa pri otrocih zbudi zanimanje. “Kaj je to,” sprašujejo. Zato jim jih rada naredim tudi sama. Priprava je enostavna. Na nek način kot bi sušili sadje, le da ga prej zmiksamo in dodamo nekaj začimb.
.
Sadno usnje s koprivo
Zopet so na vrsti koprive. Tu so še pretekli recepti iz koprive:
Če ste v jesenskih dneh opazovali naravo, veste, da je vrsto rastlin zopet pognalo mlade sveže liste. Tudi koprive ponujajo sveže vršičke. Enako uporabni so tudi spomladanski in poletni vršički. Pazite le, da ne nabirate rastlin, ki cvetijo ali imajo plodove, ker imajo take koprive v listih več kristalov oksalatov, ki so obremenjujoči za ledvica. Prav tako bodite pozorni, da ne nabirate na intenzivno gnojenih površinah, saj za koprive velja, da iz zemlje srkajo tudi potencialno škodljive snovi, na primer težke kovine, pesticide ali nitrate, ki se pretvarjajo v škodljive dušikove spojine. Verjamem, da vsak v svojem okolju lahko poišče zdrav travnik ali obronek gozda, kjer si lahko nabere svoje koprive.
Sestavine za en pladenj sadnega usnja:
- 100 g vršičkov koprive
- 400 g jabolk
- 0,5 dl jabolčnega soka
- 3 žlice sladila
- sok pol limone
- ščepec soli
Priprava sadnega usnja:
V naravi naberite zvrhano posodo vršičkov koprive ter jih skupaj z ostalimi sestavinami do gladkega zmešajte v blenderju. Tekočo maso vlijte na pladenj za sušenje ali v pekač za pečico. Sušite nekaj ur pri 45°C, dokler masa ni več lepljiva. Za sušenje imate na razpolago več možnosti. Lahko uporabite:
- dehidrator
- sušilec za sadje
- ali kar pečico
- v poletnih dneh maso lahko posušite kar na soncu
Tako nastane t.i. sadno usnje. Izraz smo vzeli iz angleščine kot direktni prevod. Upam pa, da obstaja lepša beseda, iz katere je takoj razvidno, da gre za hrano.
.
Mlečno usnje z jogurtom in zlato rozgo
Zlata rozga je invazivka, ki jo vidite cveteti ob cestah in železniških progah. Kljub svoji pogostosti in agresivnosti pa je zlata rozga odlična zdravilna rastlina in kulinarična začimba hkrati. V OK smo že predstavili odlično rozgino pito, na spletni strani pa je še nekaj drugih receptov, ki dokazujejo, da lahko osnovne jedi nadgradimo z rastlino, ki jo videvamo na vsakem koraku. Njen okus je nekaj posebnega.
Sestavine za en pladenj rozginega usnja:
- 400 g jabolk
- 4 dl gostega jogurta
- 3 žlice medu
- sok pol limone
- ščepec soli
- cvetovi zlate rozge (sveži ali posušeni)
Priprava usnja:
V blenderju zmešajte vse sestavine, razen rozge, in jih prelijete po pladnju za sušenje. Cvetove rozge dodajte na koncu ali jih potresite po masi šele potem, ko ste jo vlili na pekač/pladenj.
S svojo rumeno barvo cvetovi zlate rozge predstavljajo lep okras vsake jedi.
.
Usnje z ginom in užitnimi cvetovi
Boreč so že od nekdaj dodajali alkoholni pijači imenovani Pimm. To je angleška pijača, ki izvira iz Kenta, ravno tistega Kenta kamor rada pojdem na obisk k svojim prijateljem nabiralcem. Kent z vzdevkom imenujejo tudi “vrt Anglije” in s svojimi griči spominja na Dolenjsko, mogoče Štajersko. Pimma tam res še nisem pila, pravijo pa, da je podoben ginu in zelo sadnega okusa. Zato sem tudi sledeči recept oblikovala tako, da združuje sadje, gin ter boreč. Cvetovi boreča s sušenjem ohranijo lepo barvo. Sveži cvetovi so modre barve, po sušenju pa postanejo roza.
Sestavine za sadno usnje z ginom:
- 200 g jabolk
- 200 g hrušk
- 1 dl gina
- ščepec soli
- pest cvetov boreča
Priprava alkoholnega usnja:
Za ta recept so najbolj primerne sladke hruške in sladka jabolka, na primer Gala ali Jonagold. Dobrodošlo je tudi sezonsko sadje (1).
Tako kot pri gornjih dveh receptih, v blenderju zmešajte vse sestavine. Maso vlijte na pladenj za sušenje ter cvetove užitnih rastlin razporedite po masi. Namesto boreča lahko uporabite tudi druge cvetove, ki pri sušenju ohranijo lepo barvo. To so vrtnice, ognjič, regrat, detelja, grabljišče, vijolice, mačehe, slezenovec in mnoge druge.
Dober tek!